menu

Čtvercový dech

Doba trvání – 3 minuty

Čtvercový dech nám Pomáhá se uklidnit a koncentrovat. Můžete ho praktikovat v sedě i v leže. Důležité je dýchat zhluboka, ideálně do břicha. Jako všechny dechové techniky vychází z Pranayamy (Samavritti). Je znám také pod názvy box nebo equal breathing.

Představte si čtverec. Jedna strana je nádech, druhá zádrž, třetí výdech a čtvrtá zádrž. Podstatné je, aby každá strana čtverce (logicky) byla stejně dlouhá. Například 4 sekundy postupný nádech, pak na 4 sekundy zádrž, poté 4 sekundy pozvolný výdech a na konec 4 sekundy zádrž. A pak zase nanovo.

TADY najdete GIF pro lepší vizualizaci 🙂

Účinky by se měli dostavit už po 4-5 opakováních cyklu. Toto dýchání není nijak škodlivé, může se provádět neomezeně dlouho několikrát denně. Délka nádechů/výdechů/zádrží je na vás. Můžete začít se 3 sekundami a postupně prodlužovat. Zkušení jogíni pracují s 8 až 12 sekundovými intervaly.

Pokud s dýcháním začínáte, může být obtížné se do toho dostat. Můžete dokonce zaznamenat závratě. To je normální. Když budete cvičit častěji, vše se bude zlepšovat. Pokud se náhodou závrať dostaví, zůstaňte chvíli sedět/ležet a pokračujte v normálním dýchání.

Pokud máte vysoký krevní tlak nebo plicní, srdeční, oční a ušní problémy, neměli byste po nádechu zadržovat dech. Pokud máte nízký krevní tlak, neměli byste dech zadržovat po výdechu. Pokud jste těhotná, provádějte dýchání bez zádrží (pouze stejné nádechy a výdechy).

< NEXT Dýcháním ke změnám vědomí Dýcháním ke změnám vědomí