www.uciteldechu.cz

Maitri dýchání

Léčebných a sebepoznávacích metod, které pracují s dechem, je mnoho. V Česku je asi nejznámější holotropní dýchání, které vyvinul psychiatr původem z Československa Stanislav Grof spolu se svou ženou Christinou. Autoři metody maitri, Jeneane Prevatt, známá jako Jyoti, a její manžel Russell Parker, s Grofovými spolupracovali.

Oproti holotropnímu dýchání je součástí maitri více rituálních prvků. Třeba vedená meditace nebo práce s bubnem. Maitri je slovo ze sanskrtu, znamená milující laskavost. Je to bezpodmínečný, láskyplný přístup k sobě samému.

„V zaběhnutých vzorcích myšlení a prožívání nemáme prostor dotknout se v sobě něčeho hlubšího. Potřebujeme něco jinak.“ To jinak je změněný stav vědomí. Lze ho navodit třeba delším meditačním retreatem nebo několikadenním pobytem ve tmě. Jde to také za pomoci intenzivního dechu. „V takto vyvolaném stavu se v nás otevře vnitřní léčitel. Za pomoci dechu a dalších podpůrných prvků se můžeme dostat do kontaktu s místy v sobě, kam se běžně naší racionalitou nebo vědomím dostáváme obtížně,“ říká v Balancu Michal Petr. 

autor: Petr Bouška, Balanc

Maitri dýchání
Scroll to top