menu

Jak zlepšit výkonnost a regeneraci

Category: Uncategorized

Jedním ze základních parametrů pro zvýšenní výkonnosti a regenerace je TĚLESNÁ TEPLOTA. Pokud ji na základě nejnovějších poznatků biologů ze Stanfordu dovedeme správně regulovat, můžeme rapidně zvýšit výkonnost a regeneraci.

Tyto poznatky navíc nemusíme využívat jen pro trénink, ale také pro ochlazování v letních měsících, které jsou právě před námi.

Tak se do toho pusťme.

Tělo udržuje homeostázu. Balanc. Máme to v genech. Zahřátí organismu (hypertermie) není pro tělo dobré. Stejně tak přílišné ochlazení (hypotermie). Proto máme v těle mechanismy, které nás mohou velmi efektivně a rychle ochladit nebo zahřát.

Když je nám zima, žíly se nám zúží (vazokonstrikce) a teplo se udržuje především v jádru našeho těla, trupu, kde máme uložené důležité orgány. Máme husí kůži. Při pocitu horka je to naopak. Žíly se roztáhnou (vazodilatace) a více krve se rozlévá do těla. Potíme se.

Podstatné pro vedení chladu/tepla z těla i do těla jsou tři části našeho těla, které jsou díky speciálním vychytávkám velmi efektivní. Tyto vychytávky se nazývají arteriovenózní anastomózy (AVA). Jsou napojené na adrenergní nervová vlákna, která uvolňují adrenalin. Najdeme je tam, kde je kůže bez chloupků – na ploskách nohou, na dlaních a na obličeji. Ochladí nás nebo zahřejí tak efektivně, jako žádné jiné.

Takže když se potřebujete rychle zchladit, ponoříme plosky nohou nebo dlaně nebo obličej do studené vody. Pomůže to mnohem více, než skočit do ledové vody nebo sprchy (kvůli vazokonstrikci). Říkáte si možná, to už věděla moje babička. Když mi při horečce chladila čelo a nohy. Ano. Je to tak. Tyto tradiční techniky si nyní vzali na paškál vědci a přišli na zajímavé věci.

Výzkumníci ze Stanfordu, v čele s Craigem Hellerem zjistili, že pomocí chlazení těchto tří speciálních částí našeho těla, můžeme zvýšit náš výkon až šestinásobně. V kontrolované studii na skupině atletů provádějící výmiky zjistili, že ti, kteří v přestávce mezi sériemi chladili dlaně ve studené vodě, jich v průběhu určitého času udělali až o 600 procent více. A co víc, zvýšené výkony byli schopni dosahovat i poté, bez použití chlazení.

Takže sportovci, o přestávkách nebo mezi sériemi si chlaďte obličej, dlaně a plosky nohou. Studenou vodou z kohoutku. Ne příliš ledovou. Běžci si mohou například přehazovat ledové polštářky z ruky do ruky nebo se chladit po doběhnutí.

Díky osvětě Dr. Hubermana ze Stanfordu a jeho pravidelným podcastům se tyto užasné novinky můžeme dozvídat pravidelně každé pondělí. O zlepšení výkonnosti a regeneraci, odkud čerpám v tomto článku, se s námi podělil v nejnovější epizodě.

< NEXT 4 kroky k rychlejšímu učení 4 kroky k rychlejšímu učení

PREV > Jiný kraj, stejný dech Jiný kraj, stejný dech