menu

Být v rovnováze

Category: Uncategorized

Kalíšek Ayahuascy už dopíjí vedle mě sedící Jim a mě buší srdce jako o závod. Buchbuchbuch. Frekvence určitě přes stovku. Jsem nervózní.

Už brzy se spojím s babičkou a bude mi ukazovat, na čem mám pracovat, co mám v životě řešit, kam směřovat. Může mě zavést do nejtemnějších hlubin, ale také ukázat nejzářivější světlo. Je to velká událost. Ale já nechci být nervózní. Chci být v klidu. Mít jasnou hlavu.

Také se mi často srdce rozbuší když mám veřejně mluvit. Když se chci na semináři nebo konferenci na něco zeptat. Nebo když mám dokonce mít nějaký příspěvek. Zmocní se mě nervozita. Stává se vám to taky? Znáte ten pocit?

Naštěstí znám jeden hack, který mě z nervozity vytáhne. Zklidní mi srdce. Rozjasní hlavu. Je to jednoduché cvičení. Říkám mu čtvercový dech.

Má čtyři stejně dlouhé fáze. Nádech – zádrž – výdech – zádrž. Když srdce buší, těžko udýchám víc než dvě sekundy. Nádech, dva – zádrž, dva – výdech, dva – zádrž, dva – a zase znovu, nádech, dva – zádrž, dva – výdech, dva – zádrž dva – a pořád dokola. Zkuste si to!

Za normálních okolností má čtverec zhruba čtyři sekundy. Když se totálně vyklidníte, třeba osm a víc.

Neurovědec Andrew Huberman o tomto dýchání tvrdí, že nás udržuje v klidu a přitom v maximálním pozoru. Calm and alert. Jako když se lev chystá vyrazit ulovit antilopu. Je totálně v klidu a zároveň připravený během setiny vyrazit.

Toto dechové cvičení před pár lety proslavil bývalý elitní voják z Navy SEAL´s Mark Divine. Pojmenoval ho box breathing – krabicové dýchání. Někdy se mu řiká equal breathing – rovnoměrné dýchání.

Osobně mám nejradši název čtvercové dýchání, protože čtverec krásně vystihuje jeho podstatu. Svislá strana nádech, vodorovná zádrž, druhá svislá výdech, druhá vodorovná zádrž. Dovede si to představit? Vizualizovat?

Ve skutečnosti je ale toto cvičení známé mnohem déle, než pár let. Asi tak čtyři tisíce let. V staroindické pranayamě se mu říká Sama vritti. Tak se ho učte a když budete potřebovat mít tělo i hlavu v rovnováze, použijte ho.

< NEXT Dechový žebřík Dechový žebřík

PREV > Dýchání podložené vědou Dýchání podložené vědou