menu

Oshovo zamyšlení

Category: Uncategorized

DÝCHÁNÍ

Je-li dýchání v pořádku, jde všechno ostatní hladce. Dýchání je život. Ale lidé ho opomíjejí, nevěnují mu pozornost. A každá změna, která se má stát, se stane jen prostřednictvím změny vašeho dýchání.

Lidé dýchají špatně, protože celá společnost je založena na nesprávných zakladech, představách, postojích. Například když dítě pláče, říká mu matka, že nemá plakat. Co dítě udělá?

Chce se mu plakat, ale matka říká, ať nebrečí. Dítě začne zadržovat dech, protože je to jediná možnost, jak neplakat. Jakmile zadržíte dech, všechno ustane, pláč, slzy, úplně všechno. A postupně se z toho stane běžná záležitost – nevztekej se, neplač, nedělej tohle, nedělej tamto.

Dítě pochopí, že nebude-li dýchat příliš zhluboka, tak situaci zvládne. Když dychá zhluboka a pořádně, tak, jak dýchalo po narození, začne být divoké. A proto se radši mrzačí.

Každé dítě, chlapec i děvče, si hraje se svými pohlavními orgány, protože je to příjemný pocit. Dítě nezná žádná společenská tabu a podobné nesmysly. Ale když matka či otec vidí, jak si hrajete s genitáliemi, řeknou vám, ať toho ihned necháte. A dívají se na vás s takovým opovržením, že jste v šoku a máte strach zhluboka dýchat, protože pak byste si masírovali genitálie zevnitř.

Je z toho problém, a tak raději nedýcháte příliš zhluboka – vaše dýchání je povrchní, a tím se odpojíte od svých genitálií.

Všechny společnosti, které potlačují sex, jsou nevyhnutelně společnosti s povrchním dýcháním. Naplno dýchají jen lidé, kteří nemají negativní postoj k sexu. Dýchají nádherně – dýchají naplno, dokonale. Dýchají jako zvířata, dýchají jako děti.

Z knihy Osho: Na každý den 365 meditací

< NEXT Jiný kraj, stejný dech Jiný kraj, stejný dech

PREV > Dechový žebřík Dechový žebřík